Gmina Lubsza

Gmina Lubsza zajmuje powierzchnię około 213 km2 i jest największą pod względem obszaru gminą w województwie, tworzy ją 31 miejscowości – 21 sołectw i 10 przysiółków.

Gmina położona jest w zachodniej części województwa opolskiego, jej zachodnie granice są zarazem granicami województw opolskiego i dolnośląskiego. Od południa graniczy z Miastem Brzeg i Gminą Brzeg, a ich naturalną granicą jest rzeka Odra.

W części północno – wschodniej gmina graniczy z gminami Namysłów, Świerczów i Popielów.

Lubsza jest gminą rolniczą – 45,5% powierzchni gminy zajmują użytki rolne – około 1/3 stanowią dobre gleby klas I – III, pozostała zaś część, zwłaszcza na północy gminy to gleby piaszczyste i mało urodzajne, klas IV – VI.

Około 46% powierzchni stanowią lasy, w których znaczne obszary objęte są ochroną rezerwatową. Na terenie gminy usytuowana jest część Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, znajdują się tutaj też rezerwaty przyrody.

W północno-wschodniej części przebiega linia kolejowa Opole – Wrocław – Nadodrze ze stacjami kolejowymi w Mąkoszycach i Rogalicach.

Przez gminę przebiegają dwie główne drogi:

  • nr 457 – Pisarzowice – Opole ( droga wojewódzka),
  • nr 39 – Brzeg – Lubsza – Namysłów (droga krajowa).


Położenie gminy w dolinie Odry (część gminy leży poniżej poziomu wody) spowodowało, iż na tym terenie znaczne były skutki powodzi z lipca 1997 roku. Zalanych zostało 13 miejscowości w gminie, łącznie pod wodą znalazło się około 69% powierzchni gminy. Pod wodą znalazło się 72% budynków mieszkalnych, ucierpiało przeszło 6 200 mieszkańców.


Dzieje gminy Lubsza sięgają historii bardzo odległej czasowo. Na podstawie wykopalisk i badań archeologicznych prowadzonych na terenie gminy ustalono, że pierwsze ślady człowieka pochodzą ze środkowego okresu kamienia, czyli mezolitu.


Pierwsze wzmianki pisane dotyczące powstania miejscowości Lubsza datują się w dokumentach z 1284r. Założycielem wsi Lubsza był Książę wrocławski Henryk IV, który sprawował władze na tym terenie w latach 1266 – 1290. Do końca XVIII wieku miejscowość Lubsza pod względem narodowościowym była wsią całkowicie polską.


Obecnie na terenie Gminy Lubsza funkcjonują trzy zespoły szkolno – przedszkolne i jedno gimnazjum:

  1. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lubszy
  2. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Czepielowicach
  3. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Mąkoszycach
  4. Publiczne Gimnazjum w Kościerzycach im. Tadeusza Kościuszki
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa im. bł. Jana Pawła II w Michałowicach


W gminie prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury w Lubszy, którego działalność opiera się m.in. na:

  • organizowaniu różnorodnych form edukacji kulturalnej i czytelniczej,
  • organizowaniu warsztatów zainteresowań dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych,
  • organizowaniu imprez artystyczno-rekreacyjnych i okolicznościowych, a także konkursów, przeglądów, festiwali i spotkań autorskich.


Gmina Lubsza jest jedną z ośmiu gmin należących do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. Gmina należy również do Związku Gmin Śląska Opolskiego, a w 2014r. Gmina Lubsza przystąpiła do Subregionu Brzeskiego.

Partnerzy Subregionu

GMINA
GRODKÓW

GMINA
LUBSZA

GMINA
OLSZANKA

GMINA
SKARBIMIERZ