b_757_98_16777215_00_images_big-top-gminabrzeg.jpg

 

Brzeg – zaliczany do najpiękniejszych miast śląskich – jest niemal 40–tysięcznym miastem w województwie opolskim, siedzibą powiatu, o bliskich nie tylko ze względu na położenie, relacjach z Dolnym Śląskiem. Sprzyjające położenie geograficzne, warunki przyrodnicze, a przede wszystkim unikatowe w skali kraju bogactwo dziedzictwa kultury materialnej oraz historia regionu stwarzają ogromną szansę na rozwój turystyki w Brzegu i okolicach; ważnym elementem wpływającym na znaczenie miasta jest jego dostępność komunikacyjna; składają się na nią: dobrze rozwinięta sieć dróg gminnych w obrębie granic administracyjnych miasta, przebiegająca przez Brzeg droga krajowa DK 39, transeuropejska magistrala kolejowa, jak również niedalekie sąsiedztwo autostrady z węzłem w Przylesiu. Południową granicę miasta stanowi droga krajowa DK 94.

 

herb-brzegOzdobą miasta są wspaniałe zabytki architektury i malownicze parki. Dzięki średniowiecznemu układowi urbanistycznemu brzeskiego Starego Miasta, licznym zabytkom architektury oraz rozpoczynającemu się w Brzegu Szlakowi Średniowiecznych Polichromii, z największym w Polsce skupiskiem średniowiecznego malarstwa sakralnego, miasto jawi się jako największa w województwie opolskim atrakcja turystyczna. Do dziedzictwa przeszłości, będącego ozdobą miasta, zaliczyć należy: renesansowy Zamek Piastów Śląskich, kościół św. Mikołaja, będący wspaniałym przykładem monumentalnego budownictwa sakralnego doby średniowiecza czy barokowy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z wykwintnym, iluzjonistycznym wystrojem wnętrza. W centrum miasta wznosi się Ratusz – szesnastowieczna siedziba władz miejskich, która mimo upływu wieków i dziejowych zawieruch, jakie dotykały miasto, nie zmieniła swojego renesansowego wyglądu.

Oryginalnym akcentem brzeskiej Starówki są tzw. „ślepe okna” – dekoracje architektoniczne imitujące otwory okienne. Można je znaleźć na jednym z nielicznych zachowanych w Polsce budynku gotyckich sukiennic, jak również w ocalałych fragmentach średniowiecznych i nowożytnych kamienic mieszczańskich. Stare Miasto otacza zespół parkowy „Planty miejskie” powstały w miejscu rozebranych w XIX wieku fortyfikacji. W zachodniej części miasta położony jest największy brzeski park – Park im. Juliusa Peppela. Dzięki swoim zabytkom i parkom Brzeg jawi się jako jedno z piękniejszych miejsc w województwie opolskim.

Brzeg posiada szereg różnorodnych obiektów sportowych: nowoczesny stadion z 3 boiskami do piłki nożnej i boiskiem do siatkówki plażowej, 2 hale sportowe, boiska wielofunkcyjne (w tym kompleks Orlik z boiskiem do baseballa), krytą pływalnię. Ofertę sportowo-rekreacyjną miasta uzupełnia także przystań turystyczna na Odrze, otwarte korty tenisowe oraz kręgielnia.